Ana Sayfa » Manşet » 18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun

18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun

18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun


Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutluyoruz. Bütün dünyaya "Çanakkale Geçilmez" dedirten bu büyük zaferi bize armağan eden bu milletin kahraman evlatlarının aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. 

Dünyada eşi benzeri olmayan bu savaşın bir tarafında ülkesinin işgal edilmemesi için direnen Anadolu'nun yiğit evlatları, diğer tarafında ise insanlığını kaybetmiş bir vahşetle saldıran emperyalist  ülkeler topluluğu vardı.Ama ellerinde döneminin en güçlü silah ve mühimmatı olan haçlı ordusu Çanakkale'yi geçemeyecekti ve geçemediler. Çanakkale Zaferi'nden sonra çıkan gazetelerde o tarihlerde yarbay olan Mustafa Kemal Atatürk için "Allah'ın yardımıyla zaferler elde etmiş komutan" denilmekteydi.

Hakikaten Çanakkale'yi kazandıran ruh ne silah gücü ne de yanındaki devletlerin desteğidir. Çanakkale, iman gücüyle kazanılmıştır. "Çanakkale Geçilmez" dedirten o ruh, Allah ile askerin kurduğu bağdı. Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Boşnağıyla, Arabıyla, Alevisiyle ve Sünnisiyle Türk milletinin tek bilek, tek yürek olduğu zaman karşısında hiçbir gücün duramayacağının ispatıdır Çanakkale. 

Belki de hiçbir savaşta bu kadar olağanüstü hal ve manevi himmet hissedilmemiştir.

Çanakkale Zaferine damgasını vuran ve zaferi en anlamlı şekilde ortaya koyan söz merhum Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben size ölmeyi emrediyorum" sözüdür. Bu emri veren Mustafa Kemal Atatürk de askerinin en ön safında yer alıyordu.  Bu emir üzerine yapılan taarruz hava kararırken sahile yakın ilk sırtlara kadar ulaşıyor ve Çanakkale savunmasının omurgası teşekkül etmiş oluyordu. Mustafa Kemal Atatürk riyasetindeki Türk Milleti, yokluktan bir devleti var etmiş, dilindeki ve gönlündeki Allah ile bu vatanı düşmandan temizlemiştir. Bu bir iman kuvvetidir.

Bu duygu ve düşüncelerle İcmal Gençlik Derneği olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni kutluyoruz ve aziz şehitlerimize rahmet diliyoruz.