Ana Sayfa » Manşet » İcmal Gençliği'nin fikir mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız, Hakk'a yürüdü.

İcmal Gençliği'nin fikir mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız, Hakk'a yürüdü.

İcmal Gençliği'nin fikir mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız, Hakk'a yürüdü.


"Biz şüphesiz her şeyimizle Allah'a aidiz, şüphesiz O'na döneceğiz." (Bakara, 156)

En acı günümüz, gözyaşı günümüz, hüzün yılımız... Ömrünün tamamını Türk Milleti'ne ve Devleti'ne hasretmiş; canımız, her şeyimiz, Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Çok Kıymetli Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız Hakk'a vuslat etti. 
Haydar Baş Hoca, 74 yıllık ömrüne 70'ten fazla kitap sığdıran büyük alim...
20 yüzyılın son çeyreği ile 21. yüzyılın ilk çeyreğine fikirleriyle damga vuran büyük mütefekkir...
Türkiye'den KKTC'ye, Rusya'dan Azerbaycan'a, Almanya'dan ABD'ye her milletten binlerce insanı rahle-i tedrisinde eğiten baş öğretmen...
Siyasetten ekonomiye, insan terbiyesinden İslami bilimlere fikirleriyle Türkiye'de ve dünyada gidişata yön vererek, çığır açan şahsiyet...
Tam bağımsızlıktan ödün vermeyen lider...
Milli Ekonomi Modeli'nin mimarı...
Ehl-i Beyt Külliyatı ile İslam dünyasını birleştirmek için yola çıkan yegane insan...
Hoş Geldin Atatürk eseriyle Türkiye'yi bütünleştiren fikir dehası…
Meziyetlerini saymakla bitirmeyeceğimiz BÜYÜĞÜMÜZ, ÜSTADIMIZ
Prof. Dr. Haydar Baş'ı Rahmet-i Rahman'a uğurlamanın derin acısını hissediyoruz. 
 
Koronavirüs tedavisi görüyordu
 
BTP Genel Başkanı Haydar Baş, Trabzon'da COVID 19 rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde fani aleme veda etti. BTP Lideri, 9 Nisan'da rahatsızlanarak Akçaabat ilçesinde özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Büyük mütefekkir, koronavirüs testi pozitif çıkınca 13 Nisan'da Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan 74 yaşındaki Üstad Prof. Dr. Haydar Baş'ın 13 Nisan akşamı durumunun iyiye gittiği, kan değerlerinin düzeldiği açıklandı. Ancak Baş Hoca, doktorların tüm müdahalelerine rağmen Rahmet-i Rahman'a vuslat etti. 
 
Mübarek naaşı 15 Nisan'da defnediliyor
 
BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş'ın cenaze namazı 15 Nisan'da saat 16.15'te Trabzon Yeni Mahalle mevkiinde Fuar Alanı'nda kılınacak. Baş Hoca'nın naaşı aile fertlerinin katılımıyla Akçaabat Şehitlik Tepesi'ne defnedilecek. 
 
 
Üstad'ın son mesajları
 
Trabzon'da COVID 19 hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Türk milletine ve insanlığa büyük bir miras bırakarak, dün sabah fani aleme veda eden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, sevenlerine özel bir mesajla veda etti.
Prof. Dr. Haydar Baş, tedavi süresince sevenleri tarafından kendisine iletilen mesajlara, duygu yüklü ifadeler kullanarak, "Videoda selamlarınızı aldım. Çok memnun oldum. Sizi çok özlemiştim. Ben de size selam ediyor, hasretle kucaklıyorum. Allah'a emanet olun" diyerek karşılık verdi. 
 
74 yıllık dolu dolu geçen bir ömür
 
Prof. Dr. Haydar Baş, 1947 yılında Trabzon'da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasının ardından 1970'te Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu. Lisansüstü eğitimini ve doktorasını "Veda Hutbesinde İnsan Hakları" konulu tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamladı. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Haydar Baş, yine Bakü Devlet Üniversitesi'nden 'İslam ve Hz. Mevlana', 'Tasavvuf Tarihi', 'Din Sosyolojisi' ve 'Din Psikolojisi' konularındaki tezleriyle Profesörlük unvanını aldı. Yaklaşık 14 yıl Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Prof. Dr. Baş, Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde vazife almıştı.
Prof. Dr. Haydar Baş, Ağustos 2002'den bu yana Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Genel Başkanlığı vazifesini icra ediyordu. Haydar Baş, hayatına 70'ten fazla kitabı sığdırdı. Bunlardan bazıları şunlar:

1. Hz. Muhammed (sav) (2 cilt)
2. Ehl-i Beyt Külliyatı (14 cilt) 
3. Hoş Geldin Atatürk
4. Milli Ekonomi Modeli
5. Milli Devlet, Sosyal Devlet
6. Veda Hutbesinde İnsan Hakları
7. Namaz
8. Hac
9. İslam ve Mevlana
10. Makalat
11. Mektubat
12. Din Tahripçilerine Kuran-ı Kerim'in Cevabı
13. İslam'da Zikir
14. Tevhid'in Merkezi Ehl-i Beyt
15. İman ve İnsan
16. Kuran ve Sünnet...